• Slider title
  • Slider title
  • Slider title
  • Slider title
  • Slider title
  • Slider title
  • Slider title
  • Slider title
  • Slider title

The Championship Debate Group
Summer Institute

at Concordia University
Austin, Texas

July 16-21, 2017

Submit your student evaluation.

Congratulations to The Championship Debate Group Alumni

 

2017 UIL STATE CONGRESS CHAMPIONS

  • 2A Josiah Atkinson, Saratoga West Hardin HS
  • 1A Savannah Phillips, Lometa HS

2017 UIL STATE CONGRESS SILVER MEDALIST

  • 1A Madi Cole Gail Borden County HS

2017 UIL STATE SUPER CONGRESS QUALIFIERS

  • 1A Mason Moresco, Lometa HS, 4th place
  • 4A Kay Edwards, Paris North Lamar HS, 4th place
  • 3A Jayme Mowery, Blanco HS
  • 2A Randilyn Saenz, Three Rivers HS

2017 UIL STATE CX CHAMPION

  • 3A Rowan MacLeod, Mildred HS

2017 UIL STATE CX SPEAKER AWARD

  • 1A Bronze Gavel – Katie Gray, Gail Borden County HS

2017 UIL STATE CX SILVER MEDALISTS

  • 1A Savannah Phillips & Kyndle Groves, Lometa HS

2017 UIL STATE CX BRONZE MEDALIST

  • 1A Avery Wyatt, Rankin HS

2017 UIL STATE CX QUARTERFINALISTS

  • 1A Madi Cole & Katie Gray, Gail Borden County HS 6th place

2017 UIL STATE CX OCTAFINALISTS

  • 2A Andrew Dareing, Irion County HS
  • 2A Jenna Johnson, Mason HS

2017 UIL State Champions

  • Savannah Phillips—Lometa HS, 1A Prose Interpretation
  • Trent Collins—Gail Borden County HS, 1A Persuasive Speaking
  • Josiah Atkinson—West Hardin HS, 2A Persuasive Speaking
  • Josiah Atkinson—West Hardin HS, 2A LD Debate

2017 UIL State Medalists

  • Gaby Chavez—Iraan HS, 5th place, 2A Persuasive Speaking
  • Madi Cole— Gail Borden County HS, 2nd place, 1A Informative Speaking
  • Cason Dudney—Mason HS, 6th place, 2A Persuasive Speaking
  • Kay Edwards—Paris North Lamar HS, 4th place, 4A Informative Speaking
  • Hunter Haag—Three Rivers HS, 5th place, 2A LD Debate
  • Mason Hines—Lometa HS, 3rd place, 1A LD Debate
  • Colin Hodgkiss—Paris North Lamas HS, 5th place, 4A Persuasive Speaking
  • Rowan Macleod—Mildred HS, 2nd place, 3A Informative Speaking
  • Kailyn Martinez—Three Rivers HS, 2nd place, 2A LD Debate
  • Mason Moresco—Lometa HS, 3rd place, 1A LD Debate
  • John Motley—Canton HS, 6th place, 4A LD Debate
  • Steele Musgrove—Paris North Lamar HS, 3rd place, 4A Persuasive Speaking
  • Savannah Phillips—Lometa HS, 3rd place, 1A Persuasive Speaking
  • Randilyn Saenz—Three Rivers HS, 3rd place, 2A LD Debate

2017 UIL State Qualifiers

  • Ashlan Armstrong—Big Spring HS, 4A LD Debate
  • Jordan Barton—Andrews HS, 4A Informative Speaking
  • Beatrice Burton—La Grange HS, 3A LD Debate
  • Seth Hamby—Big Spring HS, 4A Informative Speaking
  • John Motley—Canton HS, 4A LD Debate
  • Jayme Mowery—Blanco HS, 3A Informative Speaking
  • Jayme Mowery—Blanco HS, 3A LD Debate
  • Breelee Neal—Knippa HS, 1A Persuasive Speaking
  • Samantha Shaps—Bandera HS, 4A Persuasive Speaking
  • Matthew Trotter –Andrews HS, 4A LD Debate
  • Griffin Wearden—Blanco HS, 3A Persuasive Speaking
The Championship Debate Group